Vogue Kids'de Fast Food Yazısı


Vogue Kids'de Şubat 2015'de Fast Food ve çocuk beslenmesi üzerine bir yazım yayınlandı. Fast Food çılgınlığına karşı ne yapabilirsiniz, çocuğunuzu nasıl bilinçlendirebilirsiniz ve evde fast food yiyeceklerine benzer neler pişirebilirsiniz onları anlattım. Haberin yazısına şu linkten ulaşabilirsiniz. 

Çocuk Beslenmesinde Fast-Food’un Yeri

Günümüz hızlı yaşam ve hızlı tüketim toplumunda, itiraf edeyim ki beslenmek için fast-food çok kolay, hızlı ve ucuz bir seçenek. Patates kızartmaları, dondurmalar, oyuncaklar eşliğinde sunulan hamburgerler, şeker dolu içecekler…kaç çocuk hayır diyebilir ki? Ancak kolaylığı, ucuzluğu ve albenisi sizi yanıltmasın: bu yiyecekler çocuklarınız için yapabileceğiniz en kötü beslenme seçimi.

 Özellikle yemek seçen çocukları konu alan ve çocuklar için sağlıklı yemek tarifleri sunan “Her Çocuk Ispanak Sevmez” kitabımda, aslında çocuklarınıza “şeker, yağ, dondurma, tatlı, kızartma yedirmeyin”  gibi iddialarım yok. Yemek seçen bir çocuğunuz varsa, onun karnını doyurmak için her yolu deneyeceğinizi biliyorum çünkü bizzat bende deniyorum!

Ancak şunu savunabilirim: yedirdiğiniz yiyeceklerin kalitesini ve içinde ne olduğunu iyi bilin ve çocuğunuza yararlı olduklarından emin olarak yedirin. Az yese de, besleyici yesin, temiz yesin, ev yapımı yesin, doğal yesin. Yani demek istediğim, örneğin, çocuğunuza bir fast food zincirinde, kızarmış patates ve hamburger yedireceğinize, bunları evinizde kendiniz yapmayı seçin. Böylece, o etlerin, kızartma yağlarının içinde ne olduğunu bilirsiniz ve çocuğunuz için en iyi malzemeleri seçersiniz.

Yazının devamı için yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz.