Oğlum Yaman Ali, yemek konusunda çok seçici bir çocuk olduğundan ona her gün ne yedireceğim konusunda çok zorlandım.

Oğlumla yaşadığım bu birebir deneyim, beni yemek seçen ve zor yemek yiyen çocuklar üzerine belli araştırmalar yapmaya yönlendirdi. Bu araştırmalar esnasında şöyle bir tavsiyeyle karşılaştım: “Çocuğunuzu sevmediği şeyleri yemeye zorlamak yerine, kendinizi ona seveceği yemekler yapmak konusunda geliştirin!” İşte bu yaklaşım, bu kitabın ortaya çıkmasına sebep oldu.

Somut örnekler ile açıklayacak olursam, bu, şu demekti: Zeytinyağlı pırasa yemek istemiyorsa, köftenin içine pırasa kattım. Kuru fasulyeye burun kıvırıyorsa, kurabiyeyi kuru fasulyeli yaptım. Haşlanmış yumurtayı reddediyorsa, yumurtalı Çin pilavını denedim. Yani çocuğumu zorlamak yerine, yemek konusundaki yaratıcılığın sınırlarını zorladım. Bu sayede oğlumun midesine sağlıklı yemekler girdiğini görerek, geceleri daha rahat uyumaya başladım.

Seçici çocukların ilgisini çekecek sevdiğim tarifleri, benim gibi zorda kalan annelerin yararlanabilmesi için paylaşıyorum. Bu tariflerin hemen hepsini hiçbir özel yeteneğe, ekipmana ve ya malzemeye sahip olmadan, çok kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu tarifler sayesinde, evinizdeki minik gurmelere yeni lezzetler tattırabilmeniz dileğiyle.