Mayasız Yaban Mersinli Ekmek

Her gün taze ekmek yemek istiyorsanız ama kabarmasını bekleyecek zamanı bulamıyorsanız, işte size mayasız pratik ekmek tariflerinden biri daha. Adeta bir keki andırıyor, üzerine kaymak ve reçelle şahane oluyor. Ancak hamuru yoğururken dikkat edilecek bir nokta, kıvamı cıvık diye çok fazla ekstra un eklememek. Gerekirse bir kaşık yardımı ile bile kalıba koyabilirsiniz. Sonuç kıtır, gevrek, lezzetli bir ekmek. Hatta ekmek değil çörek.

Devamı

Tatlı Patatesli Kolay Ekmek

Evde çok kolay yapabileceğiniz, besleyici, yumuşacık ve pufidik kabaran güzel bir ekmek tarifi arıyorsanız, işte buldunuz! İçinde bulunan tatlı patates, bu hamura çok hoş bir tat veriyor. İster kızarmış olarak, ister taze olarak tüketin, bu ekmek tarifi favorileriniz arasına girecek. Tatlı patatesin besin değerinden yararlanıyorsunuz, bir de üstelik bu ekmek su ile değil süt ile yapıldığından, oradan da ekstra besleyici özellikler kazandırmış oluyorsunuz. Fazlalarını daha sonra kullanmak üzere, buzluğunuza da atabilirsiniz. Dilediğinizde çıkarıp, oda sıcaklığına getirmeniz yeterli. 

Devamı

Topik Ekmekçikler

Yapımı çok kolay ve mis gibi kokan, biraz kalorili olsa da yine de bayılarak tüketebileceğiniz bir ekmek bu. Hani pastane ekmeği vardır ya, kokusu bile canınızı çektirtir, işte ondan hallice. Üzerine ister susam, ister çörek otu ekleyerek de yapabilirsiniz, her halukarda sonuçtan memnun kalacaksınız. 

Tereyağlı bu ekmek ilk gününde en iyi formunda, sonra yavaş yavaş o güzelliğini yitiriyor. Bu sebeple, taze tüketmenizi tavsiye ederim. Bayatlamaya yüz tutanlarından şahane yumurtalı ekmek yapabilirsiniz ama =) Demedi demeyin. 

Devamı

Çavdarlı Yassı Ekmek (Pita)

Yine tavada pişirebileceğiniz bu ekmek, çıtırlığıyla miniklerin gözdelerinden. Yapımı oldukça kolay ve tazeliğini uzun süre koruyor. Dilerseniz daha ince pişirip dürüm niyetine de kullanabilirsiniz. Ya da ikiye bölüp sandviç yapabilirsiniz. Hatta bu ekmeğin hamurunu pizza hamuru olarak da kullanıp, fırında da pişirebilirsiniz. Anlayacağınız çok yönlü bir hamur tarifi.

Devamı