Salatalar - Kinoa Salatası

Malzemeler

1 su bardağı kinoa

2 su bardağı su

1 adet salatalık

½ su bardağı Meksika fasulyesi

2 yemek kaşığı dolmalık fıstık

1 dal taze soğan

2 yemek kaşığı limon suyu

2 yemek kaşığı zeytinyağı

½ çay kaşığı tuz

Protein yönünden çok zengin bir tahıl olan kinoa, aynı zamanda yüksek miktarda lif ve demir de içerir. Üstelik artık ülkemizde de yaygınca tüketiliyor. Tadı makarnaya benzediği için, birçok çocuk sever. Dilerseniz makarna ya da kısır şeklinde de hazırlayabileceğiniz gibi, arzuya göre, salata şeklinde de servis edebilirsiniz.

Bir tencerede, 2 su bardağı suyun içinde kinoayı haşlayın. Su kaynayınca altını kısın ve 15 dakika kadar suyunu çektirin. Pi- şince, bir tabağa yayın ve soğumasını bekleyin.

Bu sırada, salatalığınızı enine ince ince doğrayın ve geniş bir kabın içine koyun. Taze soğanı da ince kıyıp aynı kaba atın. Meksika fasulyelerini de ilave edin.

Dolmalık fıstığı da yapışmaz bir tavada, tavayı devamlı ileri geri sallayarak kavurun. Renkleri altınlaşınca, salatalığın oldu- ğu kaba fıstıkları da ilave edin.

İçerisine, soğumuş kinoayı, zeytinyağını, limonu, bir çimdik tuzu ilave edin ve bolca karıştırın. Minik kâselerde servis edin.

Bu salatayı, dilediğiniz malzemeyle de hazırlayabilirsiniz. Arzuya göre mısır, yeşil mercimek, tatlı kırmızıbiber de eklenebilir.