Ana Yemekler - Ton Balıklı Sandviç İçi

Malzemeler

1 kutu ton balığı, suyu ya da yağı süzülmüş

2 adet katı haşlanmış yumurta, kabuğu soyulmuş

1 yemek kaşığı mayonez

1 çay kaşığı hardal, tercihen taneli Dijon hardalı

¼ çay kaşığı tuz ve karabiber

Arzuya göre içine: elma dilimleri, salatalık, turşu, marul yaprakları, havuç rendesi eklenebilir

Tercih ettiğiniz tost ya da sandviç ekmeği 

İnstagramda bu resimdeki yemeğin iki ana malzemesini bilebilir misiniz diye sorduğumda çok az bilen olmuştu çünkü ton balığı ve haşlanmış yumurtanın ezme şeklinde karışmasını pek de gözümüzün önüne getiremiyoruz haklı olarak... Ama aslında bu bir sandviç içi klasiği ve yurtdışında çocuklar tarafından çok beğenilerek yeniyor. İlk önce kulağa garip gelse de, lezzeti ile miniklerin kalbini çalacaktır. Ben içine turşu da eklemeyi seviyorum ve biraz da limon sıkıyorum ama tercih tamamen sizin. Kimleri yarım diş de sarımsak ile karıştırıp yiyor, bunu da deneyebilirsiniz. Çocuğunuza balık ya da yumurta yedirebilmek için iyi bir fikir olabilir. 

Ton balığı, yumurta, mayonez, hardal ve tuz, karabiberi mutfak robotunuzdan geçirip krema haline getirin. Aynı işlemi bir çatal yardımı ile de yapabilirsiniz, önemli olan tüm malzemenin iyice ezilip birbirine karışması ve güzelce harmanlanması.

Elma dilimi, turşu gibi tercih ettiğiniz iç malzemeleri de hazırladıktan sonra, sandviç ekmeklerinizin arasına, ton balıklı karışımı ve istediğiniz iç malzemelerini ekleyin.

Taze olarak tüketin.