Ekmekler - Topik Ekmekçikler

Malzemeler

¾ su bardağı + 2 yemek kaşığı süt

1 ½ yemek kaşığı şeker

1 ¼ çay kaşığı kuru instant maya

3 yemek kaşığı tereyağı, eritilmiş

2 su bardağı un

1 çay kaşığı tuz 

Yapımı çok kolay ve mis gibi kokan, biraz kalorili olsa da yine de bayılarak tüketebileceğiniz bir ekmek bu. Hani pastane ekmeği vardır ya, kokusu bile canınızı çektirtir, işte ondan hallice. Üzerine ister susam, ister çörek otu ekleyerek de yapabilirsiniz, her halukarda sonuçtan memnun kalacaksınız. 

Tereyağlı bu ekmek ilk gününde en iyi formunda, sonra yavaş yavaş o güzelliğini yitiriyor. Bu sebeple, taze tüketmenizi tavsiye ederim. Bayatlamaya yüz tutanlarından şahane yumurtalı ekmek yapabilirsiniz ama =) Demedi demeyin. 

Sütü şeker ile birlikte ılıtın, derece ile ölçtüğünüzde 41 ila 44 derece arası olsun. Dereceniz yok ise, parmağınızı batırdığınızda, ne çok sıcak ne çok soğuk olan, parmağınızın rahatsız olmayacağı bir ısıda olmalı.

Süt istenen ısıya gelince, içerisine mayayı da katın ve 5-10 dakika kadar, üzeri köpüklenene dek bekleyin.

10 dakikanın sonunda, mayalı sütü, ayaklı bir hamur yoğurucusuna alın ve içerisine yavaşça erimiş tereyağını, un ve tuzu ekleyip yoğurucunuzu çalıştırın.

 4-5 dakika yoğurduktan sonra, hamurunuzu 1 saat kadar, üzeri kapalı bir şekilde, ılık bir yerde dinlendirin ve kabarmasını bekleyin.

1 saatin sonunda, hamurunuzu minik parçalar halinde kesip, yuvarlaklar oluşturarak bir fırın tepsisine dizin.

Üzerine bir havlu örterek ya da bol bırakılmış bir streç film gererek, böyle de 1 saat kadar kabarmaya bırakın.

1 saatin sonunda, fırınınızı 200 derecede ısıtın ve fırın ısınırken, ekmeklerinizin üzerine dikkatlice yumurta sarısını sürün. (Kolay sürüm için yumurta sarısını 1 yemek kaşığı su ile karıştırıp öyle sürebilirsiniz).

20-25 dakika kadar pişirdikten ve ekmeklerin üzeri güzel bir altın rengi aldıktan sonra, fırından çıkartın.

Taze olarak servis edin.